Lohman Arboga känning 1737
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARBOGA. LOHMAN, JACOB BENJAMIN. Arboga känning. Stockholm (P. J. Nyström) 1737.
4to. 1 utvikbar graverad plansch J. van der Aveelen (vy över Arboga), 1 utvikbar träsnittsplansch (Arboga stads grundritning), träsnittsillustrationer i texten.
Samtida brunt hfrbd, rygg med upphöjda bind, stänksnitt.
Warmholz 411.
Arbogagravyren är ur "Suecia antiqua et hodierna" och graverad av J. van der Aveelen 1703. Arbetet är en av 1700-talets främsta stadsbeskrivningar.
Bandet delvis nött, några skador. Några anteckningar, mest i blyerts, enstaka småfläckar, hörnen bruntonade. Insatt blad med anteckningar.
262118
2014-09-05