Brevkort från tidigt 1900-tal
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BREVKORT (16). 16 st handskrivna brevkort från 1900-talets första år, flertalet till Waldemar von Bülow. 16 st.
Bülow var från 1891 redaktör för den grundade liberala lundatidningen Folkets Tidning. Han var god vän med Strindberg som periodvis bodde hos Bülow under sina lundavistelser och bland annat firade sin 50-årsdag 1899 hos denne.
Varierande skick.
262444
2014-09-08