Bestick silver Borgå Tammerfors

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BESTICK, 102 dlr, silver, snäckmodell, olika årsstämplar, 1910/20-tal, Borgå/Tammerfors, stämplade Alm och mew, bestående av: 18 matknivar med stålblad, 18 matskedar, 12 matgafflar, 12 dessertskedar (längd 17,5 cm), 12 bordsknivar med stålblad, 12 bordsgafflar, 18 teskedar (längd 13 cm), vikt exkl. knivar 2520 g

Teskedar ej identiska, knivarnas skaft med bucklor

262659

2014-09-08