Andemask sydamerika
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
4 000 SEK
ANDEMASK, Kamayina-stammen, Rio Xingu, Mato Grosso, Brasilien, 1900-tal, bemålade växtfibrer, bast, fiskkäke, snäckskal, längd 120cm (maskens höjd 45cm), Proveniens: Privatsamling i Göteborg
262838
2014-10-02