Tysk stambok från tidigt 1800-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STAMBOK - ALBUM AMICORUM. Tidigt 1800-tal (ca 1798-1820), mestadels skriven på tyska, bl.a. daterad Hamburg, Bamberg, Göteborg, innehåller bl.a. 3 akvareller (blomstermotiv), 1 broderi, 1 hårfläta, i liten tväroktov, samtliga lösa blad.
Samtida skinnband, marmorerad pappkassett.

Lösa blad, bandet i två delar, nött, kassetten nött, text med några småfläckar

263101

2014-09-08