Spegel empire

Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, stämplad L.M. Thim och etikettmärkt Carl Thim (spegelfabrikör och tillverkare av ljuskronor i Stockholm 1810-1814/17 respektive spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, 1818-1834), samt Stockholms hallstämpel, förgylld ram, kvicksilverfolierad glas,190x90 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt på Stjernsund slott på 1960-talet

Torrsprickor, dekorskador, lagningar

263973

2014-09-12