Bägare silver år 1800
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄGARE, silver, konande form med bl a trembelerad dekor av blomsterslingor på förgylld fotring med dekor av akantusblad, invändigt förgylld, Jonas Nordqvist, Hudiksvall 1800, höjd ca 20,5 cm, vikt ca 356 g
Förgyllning med slitage, mynning med bristning
264055
2014-09-12