Gustavianska karmstolar
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOLAR, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-tal, skuren dekor med bladstav samt fleuroner, stoppade sitsar rygglän samt armstöd klädda i gul textil, kannelerade ben med kragningar, sitthöjd ca 43 cm
Bräckage i ena ryggstödets övre del, renoverade och kompletterade, slitage, en maskstungen
264351
2014-09-14