Gustavianska karmstolar

Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar
Gustavianska karmstolar

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KARMSTOLAR, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-tal, skuren dekor med bladstav samt fleuroner, stoppade sitsar rygglän samt armstöd klädda i gul textil, kannelerade ben med kragningar, sitthöjd ca 43 cm

Bräckage i ena ryggstödets övre del, renoverade och kompletterade, slitage, en maskstungen

264351

2014-09-14