Fat tenn Peter Svan Stockholm 1700-tal

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FAT, tenn, Peter Svan(1735-1761), Stockholm, 1744, diameter ca 36 cm, sällsynt mästare
Litteratur, se B Bruzelli, "Tenngjutare i Sverige", sid. 123.

Slitage, brätte med lagning, botten med tremblerat äldre ägarmonogram

264384

2014-09-13