Wallins klassiker om Gotland
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WALLIN, G., Gothländska samlingar,... I-II. Stockholm - Göteborg (P. Momma - L. Wahlström) 1747-76.
8:o. (6), (1)-274, (14), (1)-202 s. 1 utvikbar tabell (lagad reva.), 1 utvikbar graverad karta (lagad reva, mindre lagning i vikningen, enstaka brunfläck.), 5 utvikta graverade planscher (alla, 1 lagad i nedre marginal, delvis brunfläckad), träsnitt i texten.
Något nött senerade (1800-tal) brunt hfrbd, guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, nya doublurer, för- och eftersättsblad. Delvis brunfläckad, d. I s. 47-90 hårt i yttre marginal. Namnteckning på titelblad, tillskrift på gammalt försättsblad.
D. II utgavs först efter författarens död, av hans son, M. G. Wallenstråle.
264572
2014-09-14