Sked och luktdosa silver
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKED, silver, Danmark, 1700-tal, längd 17,5 cm, LUKTDOSA, silver, krönt med kunglig krona, invändigt förgylld, troligen Danmark, omkring 1800, total vikt ca 72 g
Skedens blad med bucklor och slitage, graverade initialer samt år 1732 baktill, luktdosa med graverade initialer undertill på foten
264738
2014-09-15