Sked och luktdosa silver

Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver
Sked och luktdosa silver

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKED, silver, Danmark, 1700-tal, längd 17,5 cm, LUKTDOSA, silver, krönt med kunglig krona, invändigt förgylld, troligen Danmark, omkring 1800, total vikt ca 72 g

Skedens blad med bucklor och slitage, graverade initialer samt år 1732 baktill, luktdosa med graverade initialer undertill på foten

264738

2014-09-15