Karl Axel Pehrson akryl

Karl Axel Pehrson akryl
Karl Axel Pehrson akryl
Karl Axel Pehrson akryl
Karl Axel Pehrson akryl

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): Skritt, signerad och daterad K. A. Pehrson -60, akryl på duk, 60x92 cm
På baksidan påskrift, skiss till väggmålning Marg. Bol.
Målningen är en skiss till en monumentalbild för Margarinbolaget i Stockholm 1961. Enligt Bjurström "inledde Skritt en ny period i hans konstnärskap"
PROVENIENS: Galerie Blanche, Stockholm
LITTERATUR: Per Bjurström: Karl Axel Pehrson, SAK 1992, avbildad sidan 108 samt omnämnd sidorna 108-111

265019

2014-09-20