Taburett gustaviansk 1700-tal

Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal
Taburett gustaviansk 1700-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IMS (Jacob Malmsten, mästare 1780-1788), bemålad, skuren dekor av bl a bandflätor och fleuroner, ben med kannelyrer, sitthöjd ca 41 cm

Senare klädsel

265097

2014-09-17