Kaffeskedar och sockertång i silver art nouveau
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, SOCKERTÅNG i schatull, silver, art nouveau, omkring 1900, Cardeilhac, 9 rue de Rivoli Paris, invändigt förgyllda, dekor av slingrande växtornament och blommor, vikt ca 178 g
PROVENIENS: Har tillhört den adliga ätten Mechelin
Bruksslitage, gravyr AM på sockertång
265467
2014-09-19