Kaffeskedar och sockertång i silver art nouveau
2014-09-19
265467
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
KAFFESKEDAR, 12 st, SOCKERTÅNG i schatull, silver, art nouveau, omkring 1900, Cardeilhac, 9 rue de Rivoli Paris, invändigt förgyllda, dekor av slingrande växtornament och blommor, vikt ca 178 g
PROVENIENS: Har tillhört den adliga ätten Mechelin
Bruksslitage, gravyr AM på sockertång