Kaffeskedar och sockertång i silver art nouveau

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, SOCKERTÅNG i schatull, silver, art nouveau, omkring 1900, Cardeilhac, 9 rue de Rivoli Paris, invändigt förgyllda, dekor av slingrande växtornament och blommor, vikt ca 178 g
PROVENIENS: Har tillhört den adliga ätten Mechelin

Bruksslitage, gravyr AM på sockertång

265467

2014-09-19