Väggpendyl gustaviansk av Nils Berg

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Nils Berg Stockholm (urmakare i Stockholm, 1721-1794), träskuret och förgyllt fodral, dekor av voluter, lagerkvistar och blommor, krönt av kärve, pendel medföljer, höjd 104 cm

skador, lagningar, glas med sprickor, en mindre knopp saknas, nycklar och ett löst dekorelement avhämtas i Utlämningen

265732

2014-09-22