Väggpendyl gustaviansk av Nils Berg
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Nils Berg Stockholm (urmakare i Stockholm, 1721-1794), träskuret och förgyllt fodral, dekor av voluter, lagerkvistar och blommor, krönt av kärve, pendel medföljer, höjd 104 cm
skador, lagningar, glas med sprickor, en mindre knopp saknas, nycklar och ett löst dekorelement avhämtas i Utlämningen
265732
2014-09-22