Jägmästarsabel

Jägmästarsabel
Jägmästarsabel
Jägmästarsabel
Jägmästarsabel
Jägmästarsabel
Jägmästarsabel
Jägmästarsabel
Jägmästarsabel

Klubbat för:

20 000 SEK

4 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets slut, för jägmästare, rak eneggad klinga märkt E. Svalling Eskilstuna, etsad och förgylld dekor:"Konungen" och "Fäderneslandet", förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet, läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag dekorerade med växter och jaktmotiv, längd 93 cm, portepé

265763

2014-10-02