Hillebard
Vollendet
2014-10-02
265816
| Höchstes Gebot | 3 600 SEK |
| Schätzwert | 5 000 SEK |
HILLEBARD, 15/1600-tal, av nordeuropeisk typ, pik med yxa och hake, långa skaftskenor, genombruten dekor, med smedsmärke, på kortad stång, längd 174 cm
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
korrosion