Hillebard
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HILLEBARD, 15/1600-tal, troligen Arboga, lång spets, yxa och hake med genombruten dekor, kortade skaftskenor, på senare skaft, längd 201 cm
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
korrosion, skador
265891
2014-10-02