Hillebard
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HILLEBARD, svensk, omkring 1600, långspets med yxa och hake, genombruten dekor och smedstämpel, långa skaftskenor, på kortad senare stång, längd 112 cm
Se identisk stämpel på hillebarder i Hallwylska samlingen
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
Korrosion och slitage
265949
2014-10-02