Hillebard

Hillebard
Hillebard
Hillebard
Hillebard
Hillebard
Hillebard

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

HILLEBARD, svensk, omkring 1600, långspets med yxa och hake, genombruten dekor och smedstämpel, långa skaftskenor, på kortad senare stång, längd 112 cm
Se identisk stämpel på hillebarder i Hallwylska samlingen
Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Korrosion och slitage

265949

2014-10-02