Hillebard
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HILLEBARD, svensk, omkring 1600, kortad spets med yxa och hake, smedstämplad, genombruten dekor, kortade skaftskenor på senare stång, längd 96 cm
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
korrosion och slitage
265963
2014-10-02