8 graverade vyer Braun-Hogenberg

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

STADSVYER FRÅN 1500 och 1600-talet (8). BRAUN, FRANS - HOGENBERG, GEORG. 8 handkolorerade graverade vyer över mest tyska städer, Köln ca 1580-1610, ca 30x47 cm, några med två eller fyra vyer på ett blad, Wittenberg (med Rostock, Frankfurt /Oder, Wismar), Hamburg och Lübeck, Lüneburg (med Bremen, Oldenburg, Braunschweig), Innsbruck, Meissen, Limburg, Wissenbourg (med Rouffach, Colmar, Baden i Aargau), Amsterdam.

Ur verket "Civitates Orbis Terrarum", Köln 1572-1618.

Revor, skador och fuktfläckar, flertalet med "rena" revor i mittvecket, Amsterdam med bildförlust

265998

2014-09-22