Jacob Kock fickur i 18 k guld
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HERRFICKUR, Jacob Kock (1737-1805), Stockholm, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 1704, genombruten oroklove med monogram JK, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-60, urtavla och visare besatta med rosenstenar, slät boett av 18 k guld, stämplad P2 (1797), NC (Nils Carlén, verksam 1797-1825), Stockholm, diameter 53 mm, nyckel, 18 k guld, stämplad ISB (Isak Sandbeck, mästare 1811-27), Stockholm, otydlig årsstämpel, klockkedja i gulddoublé
Fungerar, urtavlan med smärre skador
266277
2014-09-28