Bägare 17/1800-tal

Bägare 17/1800-tal
Bägare 17/1800-tal
Bägare 17/1800-tal
Bägare 17/1800-tal
Bägare 17/1800-tal
Bägare 17/1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÄGARE, 2 st, silver, Christoffer Bauman (1758-1797), Hudiksvall 1795, respektive ostämplad, tremblerad dekor av bladverk, större bägaren med infällt mynt från 1777, höjd ca 7,5-11 cm, total vikt ca 90 g

Större bägaren med smärre bristningar och lagning

266370

2014-09-26