Bägare 17/1800-tal
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, Christoffer Bauman (1758-1797), Hudiksvall 1795, respektive ostämplad, tremblerad dekor av bladverk, större bägaren med infällt mynt från 1777, höjd ca 7,5-11 cm, total vikt ca 90 g
Större bägaren med smärre bristningar och lagning
266370
2014-09-26