Fåtöljer Jan Bocan
2014-09-26
266521
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
FÅTÖLJER, 4 st, Jan Bocan, formgivna för den Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i svärtat böjträ, sits och rygg i rotting, sitthöjd ca 43 cm
PROVENIENS: Tjeckoslovakiska ambassaden Stockholm
HISTORIK: Jan Bocan var professor vid Tekniska Högskolan i Tjeckien. Knappt 30 år gammal vinner Jan Bocan arkitekttävlingen om den nya Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Detta blir hans första stora uppdrag. Ambassaden blev ett totalkonstverk med alla interiörer, textila konstverk och möbler formgivna av Bocan. Ambassaden ritades och uppfördes mellan åren 1968-70, och invigdes 1972.
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.
Smärre bruksslitage