Fåtöljer Jan Bocan

Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan
Fåtöljer Jan Bocan

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FÅTÖLJER, 4 st, Jan Bocan, formgivna för den Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i svärtat böjträ, sits och rygg i rotting, sitthöjd ca 43 cm
PROVENIENS: Tjeckoslovakiska ambassaden Stockholm
HISTORIK: Jan Bocan var professor vid Tekniska Högskolan i Tjeckien. Knappt 30 år gammal vinner Jan Bocan arkitekttävlingen om den nya Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Detta blir hans första stora uppdrag. Ambassaden blev ett totalkonstverk med alla interiörer, textila konstverk och möbler formgivna av Bocan. Ambassaden ritades och uppfördes mellan åren 1968-70, och invigdes 1972.

Enligt uppgift tillverkade av Thonet.

Smärre bruksslitage

266521

2014-09-26