Bord formgivet av Ivar Gösta Callmander

Klubbat för:

1 100 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

BORD/RITBORD, 1920/30-tal, formgivet av Ivar Gösta Callmander, björk, höjd 76, 135x90 cm
Historik:Efter studentexamen vid Göteborgs högre realläroverk 1899 fortsatte Callmander studierna vid Chalmers tekniska läroanstalt 1900-1903 och därefter två år vid Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm. I Stockholm var Lars Israel Wahlman lärare för Callmander, och från 1905 även hans arbetsgivare. Genom Wahlman (som är känd för bl a Engelbrektskyrkan i Stockholm) kom Callmander i kontakt med Arts and Crafts-rörelsen. Efter 1907 drev Callmander egen verksamhet.
Som arkitekt för Stockholms Allmänna Telefon AB fick Callmander många uppdrag, både i Sverige och utomlands, bl a i Moskva och Warszawa. Han ritade Södra Kungstornet i Stockholm för L M Ericsson och Gamla Hovrätten i Malmö, som kanske är hans mest betydande verk. Callmander ritade också möbler, gjorde dekorationsmålningar, skrev böcker, tidningsartiklar, dikter och radiospel.
Proveniens: familjen Callmander

Kuntoraportti

Bruksslitage

266592

Päivämäärä:

2014-09-27