Förordningar 2 st 1690-tal

Förordningar 2 st 1690-tal
Förordningar 2 st 1690-tal

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FÖRORDNINGAR ANGÅENDE FRIBREV MM (2). Extract af Kongl. May:ts förordning angående frij-brev på påsthusen. Stockholm 1690. 2 sidor. Tillsammans med: Extract af Kongl. May:ts frijbrefs staat. Stockholm 1698. 2 sidor.
Påstbonde beställning. Odaterad, men troligen 1680-tal. Formulär till kontrakt.
Alla tre insatta med tejpremsa i senare omslag.

Skurna, några småskador, några små hål, fläck, liten reva.

266688

2014-10-01