Herrfickur i 18 k guld
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 800 SEK
FICKUR, 18 k guld, omkring 1900, emaljtavla med arabiska siffror, breguetspiral, innerboett i metall, boett med dekor av vapensköld boett nr: 128962, diameter 47 mm, vikt ca 71 g
PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet
Löst glas, boett med skador, tavla med sprickor
267037
2014-12-07