Fickur 1800-tal i 18 k guld
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FICKUR, 18 k guld, 1800-talets andra hälft, emaljtavla med romerska siffor, cylindergång, blånerade visare, innerboett i metall, boett nr: 5859, diameter ca 34 mm, vikt ca 29 g
PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet
Tavla med sprickor, boett med slitage och bucklor
267043
2014-12-07