Fotografier från resa i Europa 1800-talet slut

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FOTOGRAFIER - RESOR. Reiseminder. Album från Grand tour-resa i Europa 1888, 68 bilder varav 47 med trycktext, bl.a. från Hamburg, Paris och Versailles.
Samtida brunt handmålat skinnband.

Proveniens:
Ska ha tillhört norska Sogneprästen Karl Henry Fyn, ingift i den kända släkten Danholm på godset Husan-Farsund.

Något nött band. Fotografier delvis blekta och missfärgade.

267058

2014-09-29