Gunnar Brusewitz Andréeneset
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUSEWITZ, Gunnar (1924-2004): "Andréeneset, Kvitöya 29-7-80 YMER"", signerad och daterad G Brusewitz, akvarell, bildyta ca 20x28 cm
Brusewitz medföljde 1980 polarexpeditionen YMER-80 som dokumenterande tecknare. Kvitöya=Vitön, Svalbard
267211
2014-10-06