Gunnar Brusewitz Andréeneset

Gunnar Brusewitz Andréeneset
Gunnar Brusewitz Andréeneset

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar (1924-2004): "Andréeneset, Kvitöya 29-7-80 YMER"", signerad och daterad G Brusewitz, akvarell, bildyta ca 20x28 cm
Brusewitz medföljde 1980 polarexpeditionen YMER-80 som dokumenterande tecknare. Kvitöya=Vitön, Svalbard

267211

2014-10-06