Kartor i atlas, bl.a. Homann
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ATLAS FRAGMENT. Graverade kartor av Homann, ca 1730-40, bl.a. världskarta (defekt), Afrika, Danmark, Storbritannien, historisk tabell med vapenavbildningar, Spanien, Frankrike (defekt), Schweiz, avståndsvisare "Stätt-Zeiger", Holland, Schlarraffenlandes,
kolorerat graverat titelblad till Homann, Atlas Novus (delvis defekt), titelblad "Kleiner Atlas Scholasticus...". Mått ca 48,5x57 cm, samtida band med skinnrygg.
Skador och stora defekter, lagningar, fläckar mm.
267431
2014-09-30