Kartor i atlas, bl.a. Homann

Kartor i atlas, bl.a. Homann
Kartor i atlas, bl.a. Homann
Kartor i atlas, bl.a. Homann
Kartor i atlas, bl.a. Homann
Kartor i atlas, bl.a. Homann
Kartor i atlas, bl.a. Homann

Klubbat för:

4 600 SEK

3 000 SEK

ATLAS FRAGMENT. Graverade kartor av Homann, ca 1730-40, bl.a. världskarta (defekt), Afrika, Danmark, Storbritannien, historisk tabell med vapenavbildningar, Spanien, Frankrike (defekt), Schweiz, avståndsvisare "Stätt-Zeiger", Holland, Schlarraffenlandes,
kolorerat graverat titelblad till Homann, Atlas Novus (delvis defekt), titelblad "Kleiner Atlas Scholasticus...". Mått ca 48,5x57 cm, samtida band med skinnrygg.

Skador och stora defekter, lagningar, fläckar mm.

267431

2014-09-30