Takarmatur troligen Ryssland/Sovjet

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TAKARMATUR, 1900-talets första hälft, troligen Ryssland/Sovjet, åtta ljusarmar, försilvrad mässing, reliefdekor samt pinjekotte, höjd 72 cm
Proveniens. Enligt säljaren köpt av Herman Rasch i Stockholm under 2:a världskriget vilken handlade med Ryssland

267497

2014-10-01