Handritad karta över Sigtuna

Handritad karta över Sigtuna
Handritad karta över Sigtuna

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HANDRITAD KARTA ÖVER SIGTUNA. "Sigtuna stadz ägor" (handskriven titel). Handritad karta i tusch, kompassros i färger (akvarell). Troligen tidigt 1700-tal. Ca 39x53 cm. Med ägarförteckning på sidorna. På baksidan upprepas titeln. Numrerad i överkant, 191-193.

Vikt, något loss i mittveck, lagad reva i yttre kant, några smårevor i marginalerna, småfläckad, visst färgbortfall.

267811

2014-10-03