Koppar med fat Limoges emalj 1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KOPPAR med FAT, 2 st., 1800-talets andra hälft, renässansstil, Limoges, emalj på kopparplåt, målade i grisaille och guld, reliefdekor i vitt av bladrankor, motiv från Antikens mytologi, höjd 7 cm, smärre emaljbortfall och slitage
HISTORIK: Tillverkning av emaljerade föremål startade på 1100-talet i Limoges, då framförallt i tekniken champlevé. Under 1400-talet blev målade emaljobjekt allt mer vanliga. Inte minst de målade i grisaille med en reliefdekor i vitt. Under 1800-talets andra hälft kom de målade föremålen med grisailledekor återigen att göras, då som repliker. Kopparna ifråga hör till denna period, men är närmast till formen att liknas vid kaffekoppar från Kina och Kangxiperioden (1662-1722) i porslin.

267824

2014-10-03