Le Roy & Fils damfickur i 18 k guld

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

DAMFICKUR, 18 k guld, 1860-tal, Le Roy & Fils, emaljtavla med romerska siffror, urdekoration i form av bandrosett med rosenslipad diamant samt blå emalj föreställande en förgätmigej, cylindergång, guillocherad bakboett med blå emlaj samt rosenstenar, boett nr: 40634, diameter 30,5 mm, vikt ca 28 g, etui samt nyckel medföljer

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

Bakboett med repor, dekoration med emaljbortfall

268137

2014-12-07