Goodwins bok om de Wahl samt brev

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GOODWIN, HENRY BUERGEL. Anders de Wahl. En festskrift. Bilder av Goodwin. Utg. H. Goodwin. Stockholm (Nordisk Rotogravyr) 1919.
4:o. 32 inklistrade planscher efter fotografier (originalkopia i fotogravyr) av Henry B. Goodwin (på Anders de Wahl, alla).
Originalpappband med pergamentrygg, blindpressad gulddekoration på främre pärm, mörkbruna övre snitt. Upplaga tryckt i 250 numrerade och av Goodwin signerade ex., med dedikation till A. Brunius, "Herr August Brunius eget arkivexemplar honom i tacksamhet tillägnat av Henry Buergel Goodwin".
Medföljer gör även ett fotografi med Anders de Wahls signatur samt ett egenhändigt brev skrivet av honom daterat 1904.

Första upplagan av Goodwins bok om en av Sveriges stora skådespelare från 1900-talets första hälft.
Med bidrag av bl.a. Prins Wilhelm, Georg Brandes, Anna Branting, Ida och Henry Goodwin.

Något lagerfläckigt band, försättsblad med missfärgade kanter.

268192

2014-10-04