Goodwins Konstnärsporträtt samt planscher de Wahl

Klubbat för:

1 500 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

GOODWIN, HENRY BUERGEL (2). Konstnärsporträtt. Stockholm (Goodwins Atelier) 1917.
4:o. 24 fotogravyrer av Goodwin.
Originalpappband med pergamentrygg, blindpressad gulddekoration på främre pärm, övre mörkbruna snitt. Tryckt i 200 numrerade och av Goodwin signerade exemplar varav detta är nr 110.
Porträtt av John Bauer, Anders de Wahl, Pauline Brunius, Gabo Falk, Ragnar Östberg, Einar Nerman, Harriet Bosse, Carl Milles, Jenny Hasselqvist m. fl.
Tillsammans med: lösa planscher ur Goodwin, Festskrift till Anders de Wahl, 32 st. 2 vol.

Kuntoraportti

Nött band med bortrivet pärmpapper invid övre rygg, fläckig.

268199

Päivämäärä:

2014-10-04