Goodwins Konstnärsporträtt samt planscher de Wahl
Klubbat för:
1 500 SEK
Arviointi
3 000 SEK
Kuvaus
GOODWIN, HENRY BUERGEL (2). Konstnärsporträtt. Stockholm (Goodwins Atelier) 1917.
4:o. 24 fotogravyrer av Goodwin.
Originalpappband med pergamentrygg, blindpressad gulddekoration på främre pärm, övre mörkbruna snitt. Tryckt i 200 numrerade och av Goodwin signerade exemplar varav detta är nr 110.
Porträtt av John Bauer, Anders de Wahl, Pauline Brunius, Gabo Falk, Ragnar Östberg, Einar Nerman, Harriet Bosse, Carl Milles, Jenny Hasselqvist m. fl.
Tillsammans med: lösa planscher ur Goodwin, Festskrift till Anders de Wahl, 32 st. 2 vol.
Kuntoraportti
Nött band med bortrivet pärmpapper invid övre rygg, fläckig.
268199
Päivämäärä:
2014-10-04