Albrecht Dürer torrnål
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DÜRER, Albrecht (Tyskland 1471-1528): The Holy Family with St. John, Magdalene and Nicodemus, torrnål, omkring 1512, oramad, 21,2x19 cm, sent avdrag från en mycket sliten plåt med hål och repor (Meder´s sista état), Litteratur: Bartsch 43, Meder 44 IIIc
Lagningar, retuscher, sent slitet avdrag
268723
2014-10-14