Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad IÅ, Stockholms hallstämpel 1784, träskuren dekor, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, krönet med bandrosett, räfflad sköld, blomstergirlanger, ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med draperigirlanger, originalbakstycke, kvicksilverfolierade originalglas sannolikt original, 130 x 48 cm, slitage, dekorskador, smärre lagningar

269009

2014-10-07