Mormorsur i 18 k guld

Mormorsur i 18 k guld
Mormorsur i 18 k guld
Mormorsur i 18 k guld
Mormorsur i 18 k guld

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FICKUR, 18 k guld, omkring 1900, emaljtavla med romerska siffror, cylindergång, planspiral, baksida med emaljdekor av svala samt blommor i svart och blått, innerboett i metall, boett nr: 34313, diameter 37 mm, vikt ca 40 g

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

Smärre emaljbortfall, bucklor

269484

2014-12-07