Akvarell och träsnitt japan Kina

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 200 SEK

AKVARELL, TRÄSNITT, 1+3 st, två från Japan 1800-tal varav en akvarell i Hokusais stil den andra ett träsnitt föreställande samuraj, 34,5x23,5 resp 22x15 cm, tre träsnitt från Kina 1700-tal, från Chieh-Tzu-Yuan Hua-Chuan (ung. Senapsträdgårdens måleribok) band 1 del 3, Bergs- och vattenstudier, 21,5x14 cm

Fuktfläckar, gulnade

269489

2014-10-09