Halda herrfickur i 18 k guld

Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld
Halda herrfickur i 18 k guld

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FICKUR, 18 k guld, Halda Fickursfabrik Svängsta, H-verk, ankargång, emaljtavla med arabiska siffror,breguetspiral, innerboett i 18 k stämplad S6 (1896), HH (Henning Hammarlund, verksam 1888-1914), boett nr: 4880, diameter 50 mm, vikt ca 104 g, originaletui medföljer

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

Bakboett med monogram

269542

2014-12-07