Longines herrarmbandsur

Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur
Longines herrarmbandsur

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARMBANDSUR, Longines, ca 1940, WWII (Pilot), plexiglas, stålboett, blånerade visare, breguetspiral, fixoflex länk (ej original), mekaniskt urverk (manuellt), cal: 12L, verk nr: 6784256, boett nr: 22845, 246, diameter 32 mm

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

Skadad urtavla, boett med slitage

269554

2014-12-07