Spindelur 1700-tal
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 800 SEK
FICKUR, 1700-talets andra hälft, spindelgång, emaljtavla med romerska siffror, boett i silver stämplad IB, verket graverat Franz Karsch, Wienn A177, diameter, 45 mm, nyckel medföljer
PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet
Tavla med sprickor
269793
2014-12-07