Spindelur 1700-tal

Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal
Spindelur 1700-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 800 SEK

FICKUR, 1700-talets andra hälft, spindelgång, emaljtavla med romerska siffror, boett i silver stämplad IB, verket graverat Franz Karsch, Wienn A177, diameter, 45 mm, nyckel medföljer

PROVENIENS: Philip Jansson tjänstgjorde som Kungl. Hovstaternas urmakare under 1980/90-talet

Tavla med sprickor

269793

2014-12-07