Vaser och fat jugend Rörstrand
2014-10-11
269830
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
FAT, 2 st, VASER, 2 st, porslin, jugend, 1900-talets första hälft, märkta Rörstrand, delvis reliefdekor av blommor, underglasyrfärger i rosa, vitt, grönt och blått, fatens diameter ca 9-13, höjd ca 2,5-14 cm
Mindre vasen med lagning vid mynning