Handskriven text om Gustav II Adolf och Ebba Brahe

Klubbat för:

2 800 SEK

1 500 SEK

HANDSKRIFT "Konung Gustav Adolphs Kiärleks-handel med fröken Ebba Brahe" handskrift omfattande titelblad och 136 numrerade sidor i 4to (19,5x16 cm). Troligen
1700-talets första hälft.
Samtida marmorerat pappband. Titelbladet med skadat sigill.

Första gången trycktes denna skrift 1753, utgiven av Gottfrid Sack, men endast tre ark (48 sidor) hann tryckas innan boken förbjöds. Det dröjde sedan ända till 1768 innan den trycktes första gången i sin helhet, av L. L. Grefing i Stockholm, även här med Sack som utgivare.

Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Bandet skadat och nött, rester av etikett och handskriven siffra på pärmen, sigill skadat på titelbladet, fuktfläckad, något skuren.

269885

2014-10-13